Unicare varsler rettslige tiltak

Som følge av reduksjonen forsvinner tilbudet om rehabilitering for kreftpasienter fra senteret. Nå varsler Unicare at de vil forsøke å få beslutningen omgjort og at selskapet er villig til å ta rettslige skritt.

HMNs tildeling er både uforståelig og svært skuffende. Fagmiljøer og spesialister har løftet frem «Røros-modellen» som eksempel på kreftrehabilitering med særskilt kvalitet. Dette setter både et sterkt fagmiljø og viktige arbeidsplasser på Røros i fare. Likevel er det verst for pasienter som risikerer å miste et svært godt tilbud, sier daglig leder Carina Øglænd ved Unicare Røros

 I dag leverer Unicare Røros spesialisert rehabilitering til hjerte-, lunge- og kreftpasienter, og har hatt avtale med HMN om 41 døgnplasser. I den nye tildelingen reduseres dette til et behandlingsvolum som ligger i nedre sjikt av hva som er forsvarlig drift.
 

Anbudsprosessen bryter med anskaffelsesloven

Prosessen for kjøp av spesialisert rehabilitering i regionen har pågått i over ett år. Anskaffelsen har vært preget av gjentatte utsettelser og endringer underveis.

Unicare mener gjennomføringen bryter med flere av de grunnleggende kravene i anskaffelsesloven: forutsigbarhet, etterprøvbarhet og likebehandling. HMN har heller ikke fulgt sin egen forutsetning om at tildelingene skal sikre forsvarlig drift hos virksomhetene som får avtaler.

– Vi har stor respekt for resultatet av en konkurranse hvis prosessen er forutsigbar og tilstrekkelig begrunnet. Men her mener vi HMN ikke har gjennomført konkurransen i tråd med loven, sier Øglænd.
 

Pasienter mister tilbud

Unicare Røros sitt behandlingstilbud til kreftpasienter betraktes som et nasjonalt kompetansesenter for kreftrehabilitering i fagmiljøene ved sykehusene.

 – Vi har brukt mange år på forskning og fagutvikling og leverer tjenester av høy kvalitet. Dette fjernes nå med et pennestrøk, sier Øglænd, og fortsetter:

 Det er pasientene som betaler den største prisen når tilbud med dokumentert effekt flyttes eller legges ned. Kontinuiteten forsvinner, kompetanse spres, og kvaliteten svekkes. Å erstatte et slikt miljø er ikke gjort på noen få måneder.

 

Bekymret for lokalmiljøet

Øglænd er også bekymret for konsekvensene for lokalmiljøet.

- Vi har satset tungt på videreutvikling av tilbudene. Dette har bidratt til rekruttering og fagutvikling, og det har bidratt til positive ringvirkninger for hele lokalsamfunnet. En nedbygging vil bety kutt i kompetanse-arbeidsplasser, noe som også gir negative konsekvenser, sier hun.

 

Pressekontakt

Carina Øglænd

 

Carina Øglænd
Daglig leder Unicare Røros
977 61 522
carnia.ogland@unicare.no

Unicare.no/roros

 

 

 

 

Relevante artikler

Frykter at 150 arbeidsplasser kan forsvinne

Kan bli lagt ned - vil slåss for Helsefortet