ReHSØ 2025 ble gjennomført med stor suksess

Den regionale rehabiliteringskonferansen i HSØ, arrangert av Regional kompetansetjeneste for rehabilitering ved Sunnaas sykehus HF, ble gjennomført med stor suksess! Konferansen er en viktig arena for faglig utvikling og kunnskapsdeling innen rehabiliteringsfeltet.

Unicare markerte seg tydelig sammen med samarbeidspartnere fra både klinikk og forskning. Gjennom faglige bidrag og presentasjoner synliggjorde Unicare sin satsing på kunnskapsbasert rehabilitering og innovasjon i helsetjenesten.

Engasjementet resulterte blant annet i publikumspris for vårt AI-prosjekt, samt prisen for beste muntlige presentasjon til samarbeidspartner Trine Bathen ved Nasjonalt senter for sjeldne diagnoser, Sunnaas sykehus HF.

 

AI_REHAB

Pilotstudie

Prosjektleder Einar Henjum Halsnes stilte med poster og presentasjon av vårt nye AI-prosjekt. Over 40 prosjekt var sendt inn til konferansen, men Unicare var den eneste som hadde sett på bruk av ny AI-teknologi. Dette ble belønnet med publikumspris! 

Prosjektet evaluerte AI-skribenten til Noteless som automatisk transkriberer og oppsummerer pasientkonsultasjoner i sanntid. Målet var å undersøke kvaliteten på notatene, brukervennlighet og nytteverdi, samt hvordan verktøyet påvirker pasientkommunikasjon og dokumentasjonsbyrden. Resultatene viser at AI-skribenten genererte notater av høy kvalitet (gj.snitt 4,3 av 5), og deltakerne rapporterte høy brukervennlighet og nytteverdi. Hele 90 % ønsket å bruke verktøyet videre, og mange opplevde redusert dokumentasjonsbyrde og bedre kommunikasjon med pasienten.

Dette er eksempel på teknologi som faktisk frigjør ressurser i helsetjenesten og gjør arbeidsdagen til helsepersonell bedre. Unicare tar med dette prosjektet en ledende posisjon i implementering og systematisk evaluering av AI-skribenter.

Kvantitativ Evaluering for Fremtidens Spesialiserte Rehabilitering

Demografistudie

Vi satte vårt strategiske forsknings- og utviklingsarbeid på kartet under konferansen, der FoUI-leder Harald Engan presenterte ferske data fra scenen – hentet fra Unicare sitt eget rehabiliteringsregister med hele 31 000 pasienter.

Engan fremhevet den store variasjonen i helserelatert livskvalitet og forekomsten av tilleggssykdommer blant pasientene. En spennende nyvinning i studien er bruken av en australskutviklet analysemetode som kobler medisinbruk til sykdomsforekomst. Dette gir et mer detaljert bilde enn det som har vært mulig med tradisjonelle metoder i rehabiliteringsforskning. Veien videre handler nå om å bruke disse systematiserte pasientdataene til å styrke kliniske beslutningsprosesser og utvikle mer målrettet rehabilitering – tilpasset den enkeltes behov og responsmønstre. En stor takk til alle klinikere i Unicare som i det daglige arbeidet står for den systematiske datainnsamlingen!

Smertebehandling for voksne personer med en skjelettdysplasi

Samarbeidsprosjekt Forskning

Med gode samarbeidspartnere ved Nasjonalt senter for sjelden diagnoser ved Sunnaas sykehus, gjennomførte Natascha Hansen, FoU- og kvalitetsleder på Unicare Jeløy, en egen sesjon om erfaringer fra deres forskningsprosjekt om smerterehabilitering for voksne personer med en skjelettdysplasi. Dette har vært en spennende reise med viktige funn og nye perspektiver for pasientgruppa.

Deltagerne på sesjonen fikk lære om hva en sjelden diagnose er og hva slags utfordringer og behov disse personene uttrykker i møte med rehabiliteringen. Videre ble det belyst hvordan Sjeldensenteret kan bistå helsepersonell fra rehabiliteringen i møte med denne pasientgruppen. Hansen forteller at det er stas å kunne løfte frem arbeidet og sette enheten deres på kartet innen rehabiliteringsfeltet. Samarbeid, kunnskapsdeling og fagutvikling i praksis!

Helsekompetanse i reahbilteringspraksis

Plenumssesjon

Britta Madsen Rasmussen, også kjent som Kunnskapsbasert praksis-generalen, har gjort viktig forskning på helsekompetanse i rehabiliteringspraksis. Hun ble invitert til å presentere en tverrsnittstudie om helsekompetanse hos pasienter i hjerte- og lungerehabilitering på en plenumssesjon med paneldebatt.

Studien, gjennomført ved Unicare Hokksund, Røros og Landaasen, viser at mange pasienter strever med å finne, forstå, vurdere og bruke helseinformasjon. Hele 49 % av hjertepasientene og 53 % av lungepasientene hadde lav helsekompetanse. Risikoen var særlig høy hos menn, eldre og pasienter med angstsymptomer. Funnene understreker behovet for rehabiliteringsprogrammer med helsekompetanse i sentrum. Helsepersonell må benytte oppdatert kunnskap og tilpasse informasjonen til pasientenes helsekompetanse og informasjonsbehov. Helsepedagogiske metoder og verktøy som motiverende samtale, Teach-Back og klar tale bør være standard i vår kommunikasjon. Dette styrker pasientenes helsekompetanse og egenmestring og gir bedre rehabiliteringsresultater.

Stor takk til daglig leder og alle klinikere på Unicare Hokksund, Røros og Landaasen for støtten og hjelp med datainnsamlingen til studien! Spesielt takk til Siri Kolflaath, Harald Engan, Jon Arne Sandmæl, Einar Henjum Halsnes og Arild Strandbråten.